Zgodnie z uchwałą składu 7 sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2019 r. podjętą w sprawie o sygnaturze III CZP 17/18 nie jest dopuszczalne zastrzeżenie kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy z powodu niewykonania zobowiązania o charakterze pieniężnym.
Uchwała podjęta została na wniosek jednego z sądów apelacyjnych, rozpatrującego sprawę o zapłatę kar umownych zastrzeżonych w umowie o roboty budowlane. Pytanie zostało przedstawione w związku z rozbieżnością w dotychczasowym orzecznictwie Sądu Najwyższego w kwestii dopuszczalności zastrzeżenia kary umownej na wypadek odstąpienia od umowy na skutek niewykonania zobowiązania przez jedną ze stron, niezależnie od pieniężnego lub niepieniężnego charakteru tego zobowiązania.
Sąd Najwyższy w podjętej uchwale stanął na stanowisku, że znaczenie ma charakter pierwotnego zobowiązania, naruszenie którego spowodowało odstąpienie od umowy. W związku zaś z tym, że przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają zastrzeżenie kary umownej tylko na wypadek naruszenia zobowiązania o charakterze niepieniężnym, także w przypadku odstąpienia od umowy tylko z takim zobowiązaniem kara umowna może być powiązana.