W 2015 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu postępowania cywilnego regulujące wykonywanie w Polsce wyroków i nakazów zapłaty wydanych przez sąd państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również ugód zawartych przed tymi sądami. Przepisy te w istotny sposób upraszczają egzekucję zagranicznych orzeczeń i usuwają wymogi formalne, które są zbędne na gruncie prawa europejskiego.
Nowe regulacje dotyczą wszystkich rodzajów postępowań uregulowanych w prawie europejskim, w tym wyroków zaopatrzonych w zaświadczenie Europejskiego Tytułu Egzekucyjnego, europejskich nakazów zapłaty oraz orzeczeń wydanych w europejskim postępowaniu w sprawie drobnych roszczeń. Do tej pory polskie przepisy wewnętrzne wymagały, by orzeczenia zagraniczne wykonalne w krajach UE zostały dodatkowo zaopatrzone w klauzulę wykonalności w Polsce. Procedura ta zajmowała czas i utrudniała dochodzenie roszczeń od nierzetelnych dłużników. Obecnie orzeczenia zagraniczne są w Polsce tytułami wykonawczymi, czyli mogą być skierowane bezpośrednio do komornika sądowego.
Powyższe zmiany – w całości zgodne z wymogami prawa unijnego – przyczynią się do ułatwienia międzynarodowego obrotu prawnego.