W dniu 30 stycznia 2015 r. pod sygnaturą III CZP 34/14 Sąd Najwyższy w poszerzonym składzie 7 sędziów podjął ważną uchwałę dotyczącą sposobu udzielania i wpisywania prokury do Krajowego Rejestru Sądowego. Uchwała została podjęta na wniosek Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego w związku z poważnymi rozbieżnościami w istniejącym orzecznictwie sądów rejestrowych.
Zgodnie z brzmieniem uchwały niedopuszczalny jest wpis do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko łącznie z członkiem zarządu. Jest to często stosowany sposób udzielania prokury, a podjęta uchwała oznacza, iż powyższe ograniczenie nie ma skutku względem osób trzecich. Taki prokurent może samodzielnie skutecznie reprezentować spółkę.
Zgodnie z dosłownym brzmieniem Kodeksu cywilnego prokura łączna może dotyczyć tylko kilku prokurentów, a nie prokurenta i członka zarządu i tym kierował się Sąd Najwyższy. Uchwała może wymagać dokonania zmian w sposobie działania prokurentów w wielu polskich spółkach