Dnia 14 kwietnia 2016 r. Sejm przyjął ostateczną wersję ustawy regulującej obrót ziemią rolną.
Ustawa ta niesie ze sobą daleko idące konsekwencje, nie tylko dla branży rolniczej. Z uwagi na przyjętą definicję nieruchomości rolnej zakres jej zastosowania jest bardzo szeroki i obejmuje w praktyce wszystkie nieruchomości oznaczone jako rolne w ewidencji gruntów. Poza określonymi w ustawie wyjątkami, nabywcą takich nieruchomości może być tylko rolnik indywidualny lub osoba, która zobowiąże się osobiście prowadzić na nabytej ziemi działalność rolniczą.
Powyższe wyklucza więc praktycznie przeznaczanie ziemi rolnej na cele nierolnicze. Wyjątek uczyniono dla gruntów, które w dniu wejścia ustawy w życie objęte są już ostateczną decyzją o warunkach zabudowy.
Sposobem na umożliwienie zagospodarowania nowych działek rolnych będzie uchwalanie przez gminy planów zagospodarowania przestrzennego. Jest to jednak proces długotrwały i kosztowny. Należy zakładać, że tylko najbardziej zdeterminowani inwestorzy dysponować będą środkami odpowiednimi do tego, by nakłonić gminę do sporządzenia planu umożliwiającego zrealizowanie zamierzonej przez nich inwestycji.