Dnia 15 sierpnia 2015 r. weszła w życie zmiana ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Jej celem jest przyspieszenie i uproszczenie postępowania.
Zgodnie z nowymi regulacjami Naczelny Sąd Administracyjny będzie mógł zmieniać wyroki wydane przez sądu wojewódzkie – a nie jak dotąd tylko je uchylać. W takich przypadkach sprawy będą trafiać bezpośrednio do instytucji, które mogą je załatwić, a nie ponownie do wojewódzkich sądów administracyjnych. Jednocześnie sąd będzie mógł zobowiązać urząd, który wydał zakwestionowane rozstrzygnięcie, do jego zmiany oraz wskazać sposób jej załatwienia, a także określić czas, w jakim to ma nastąpić. Dotychczas sąd mógł tylko polecić urzędowi ponowne zbadanie sprawy.
W ustawie znalazły się również przepisy umożliwiające skuteczniejszą walkę z przewlekłym załatwianiem spraw przez urzędy. Dotychczas urząd mógł uwzględnić skargę na bezczynność lub przewlekłość postępowania do dnia rozpoczęcia rozprawy. Zgodnie z nowelizacją będzie miał na to trzydzieści dni od jej wniesienia.