Dnia 21 października 2024 roku w sprawie prowadzonej pod sygnaturą III FPS 2/24 Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął uchwalę rozstrzygającą o tym, jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa w przypadku, gdy właściciel lokali prowadzi działalność gospodarczą polegającą na oddawaniu tych lokali w najem na cele mieszkalne.
Uchwała została podjęta w związku z wnioskiem Prokuratora Generalnego oraz wstąpieniem Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do wszczętego postępowania. Prokurator Generalny zawnioskował o rozstrzygnięcie następującego zagadnienia prawnego: „Czy budynki mieszkalne lub ich części przeznaczone do najmu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych najemców w ramach prowadzenia przez podatnika podatku od nieruchomości działalności gospodarczej, należy traktować jako budynki mieszkalne lub ich części, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 70 z późn. zm.).”
W postępowaniu przed NSA Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców poparł wykładnię prawa korzystną dla właścicieli nieruchomości, a tym samym pośrednio także dla najemców, zgodnie z którą zastosowanie ma najniższa stawka podatku od nieruchomości, przewidziana dla budynków lub ich części mieszkalnych.
Składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w ww. uchwale poparł takie stanowisko wskazując, że budynki sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków w rozumieniu art. 21 ust. 1 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne jako mieszkalne przeznaczone do najmu w ramach działalności gospodarczej, w takiej części w jakiej służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych mieszkańców należy traktować jako budynki mieszkalne podlegające opodatkowaniu preferencyjną stawką podatkową.
Uchwała zasługuje na pełną aprobatę, w szczególności ze względu na konieczność respektowania zasady równości wobec prawa. Naruszeniem tej zasady byłoby odmienne opodatkowanie takiej samej nieruchomości wykorzystywanej dokładnie w taki sam sposób w zależności od tego, jaki jest status jej właściciela (w szczególności, czy oddaje taką nieruchomość w najem w ramach działalności gospodarczej).