Dnia 17 maja 2024 roku oraz dnia 5 czerwca 2024 r. Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu wydał dwa w całości korzystne dla Klienta Kancelarii wyroki dotyczące roszczeń o zwrot kaucji gwarancyjnych w ramach umów o roboty budowlane.
Klientem Kancelarii jest spółka prowadząca szeroko zakrojoną działalność deweloperską, w ramach której zrealizowała oraz nadal realizuje szereg inwestycji obejmujących budownictwo mieszkaniowe, zarówno w Wielkopolsce jak i w innych regionach kraju. Wyżej wymienione sprawy sądowe dotyczyły roszczeń wykonawców o zwrot zatrzymanych kaucji gwarancyjnych.
Kanwę spraw stanowiły zawarte przez Klienta Kancelarii z wykonawcami prac umowy o roboty budowlane. Konstrukcja tych umów obejmowała dwa rodzaje zabezpieczenia mającego postać kaucji. Pierwsza z nich to tak zwana kaucja należytego wykonania, mająca postać zatrzymania określonej kwoty z każdej cząstkowej faktury VAT wystawianej przez wykonawcę – aż do podpisania bezusterkowego protokołu odbioru końcowego. Druga to kaucja zabezpieczająca roszczenia wynikające z rękojmi i gwarancji jakości, wnoszona zgodnie z umową po odbiorze końcowym – i której wniesienie umożliwia zwrot zatrzymanej wcześniej kaucji należytego wykonania.
W obu sprawach Klient Kancelarii zatrzymywał kaucję należytego wykonania i odbierał prace, jednak kaucja na zabezpieczenie roszczeń z rękojmi i gwarancji jakości nigdy nie była wpłacana przez wykonawców. Po upływie okresu rękojmi i gwarancji jakości wykonawcy wystąpili do sądu o zwrot kaucji. Sąd podzielił jednak – tak samo w obu sprawach – prezentowane przez prawników działu procesowego Kancelarii stanowisko, zgodnie z którym przedmiotem pozwów były de facto roszczenia o zapłatę faktur VAT, wymagalne od dnia odbioru końcowego (a przynajmniej możliwe wówczas do postawienia w stan wymagalności) – a wobec tego w dniu wniesienia powództwa już przedawnione. Skutkiem tego było oddalenie powództwa w całości w każdej ze spraw.