W dniu 23 listopada 2022 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z dnia 4 listopada 2022 roku o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz ustawy o finansach publicznych.
Do najważniejszych zmian objętych projektem nowelizacji należy zaliczyć:
- Nałożenie na dużego przedsiębiorcę obowiązku składania drugiej stronie transakcji handlowej oświadczenia o posiadaniu statusu dużego przedsiębiorcy, nabyciu tego statusu lub jego utracie (do tej pory oświadczenie to było składane tylko w przypadku, gdy duży przedsiębiorca był dłużnikiem w danej transakcji handlowej). Oświadczenie będzie składane jednokrotnie w formie w jakiej zawierana jest ta transakcja handlowa i będzie składane:
- w przypadku posiadania statusu dużego przedsiębiorcy –najpóźniej w momencie zawarcia pierwszej transakcji handlowej między stronami,
- w przypadku uzyskania statusu dużego przedsiębiorcy – najpóźniej w momencie zawarcia pierwszej transakcji handlowej między stronami po uzyskaniu tego statusu,
- w przypadku utraty statusu dużego przedsiębiorcy – najpóźniej w momencie zawarcia pierwszej transakcji handlowej między stronami po utracie tego statusu.
- Wprowadzenie bezskuteczności zapisów wyłączających lub ograniczających prawo wierzyciela do cesji wierzytelności, w sytuacji, gdy dłużnikiem jest duży przedsiębiorca a wierzycielem podmiot z sektora MŚP a zapłata nie nastąpiła w terminie określonym w umowie, a jeżeli tego terminu w umowie nie określono – od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego
- Wydłużenie terminu na złożenie sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych do 30 kwietnia roku następnego (dotychczas upływał on 31 stycznia).
- Modyfikacja zakresu danych jakie będą wykazywane w składanym sprawozdaniu o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych. W sprawozdaniu tym wykazywać się będzie dane dotyczące:
- wartości świadczeń pieniężnych otrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie,
- wartości świadczeń pieniężnych spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie,
- wartości świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie (z uwzględnieniem terminu opóźnienia w ich otrzymaniu).
- wartości świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie (z uwzględnieniem terminu opóźnienia w ich spełnieniu),
- udziału procentowego świadczeń nieotrzymanych w terminie w całkowitej wartości świadczeń należnych podmiotowi,
- udziału procentowego świadczeń niespełnionych w terminie w całkowitej wartości świadczeń, do spełnienia których zobowiązany jest podmiot.
Nowelizacja wchodzi w życie z dniem 8 grudnia 2022 roku z wyjątkiem:
- Regulacji ograniczających prawo cesji, które wchodzą w życie z dniem 24 stycznia 2023 roku,
- Regulacji dotyczących sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty w transakcjach handlowych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku.
Do transakcji handlowych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.
Regulacji dotyczących ograniczenia prawa cesji wierzytelności nie stosuje się do transakcji handlowych zawartych przed dniem 24 stycznia 2023 roku.