Dnia 13 grudnia 2024 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988 z dnia 10 maja 2023 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów, czyli tak zwane Rozporządzenie GPSR.
Rozporządzenie zastępuje obowiązującą dotychczas Dyrektywę 2001/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów. Jego celem jest wzmocnienie ochrony konsumentów na wspólnym rynku europejskim poprzez ustanowienie jednolitych zasad dotyczących obowiązków producentów, importerów, dystrybutorów oraz dostawców internetowych platform handlowych w odniesieniu do bezpieczeństwa wprowadzanych na rynek produktów.
Podstawowym obowiązkiem producentów jest przeprowadzenie przed wprowadzeniem produktu na rynek wewnętrznej analizy ryzyka oraz sporządzenie dokumentacji technicznej zawierającej opis produktu i jego zasadnicze właściwości istotne dla oceny bezpieczeństwa. Na producentów Rozporządzenia nakłada także obowiązek wdrożenia procedur mających na celu zapewnienie zgodności produktów z wymogami bezpieczeństwa. Dystrybutorzy zobowiązani są przede wszystkim do weryfikacji, czy producenci produktów wprowadzanych przez nich na rynek wywiązują się z nałożonych na nich obowiązków. W zakresie sprzedaży na odległość Rozporządzenie nakazuje, aby oferta sprzedaży produktów zawierała jasne i czytelne informacje identyfikujące producenta i umożliwiające kontakt z nim oraz wszelkie informacje umożliwiające identyfikację produktu i ocenę jego właściwości bezpieczeństwa.
Rozporządzenie ustanawia elektroniczny System Wczesnego Ostrzegania „Safety Gate” oraz portal „Safety Business Gateway”, który stanowić będzie system wczesnego ostrzegania na potrzeby wymiany informacji na temat środków naprawczych w zakresie produktów niebezpiecznych, prowadzony przez Komisję Europejską.
Rozporządzenie reguluje także kwestie współpracy międzynarodowej pomiędzy państwami członkowskimi, ustanawiając Sieć ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, funkcjonującą jako europejską sieć organów państw członkowskich właściwych w sprawach bezpieczeństwa produktów. Takim organem w Polsce jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.